Znak obce Čermná nad Orlicí
oficiální webové stránky obce

Hlavní menu

Dýňové odpoledne

Závěrečná zpráva o.s. JAMAMI Čermná nad Orlicí z akce pro veřejnost: DÝŇOVÉ ODPOLEDNE ze dne 31. 10. 2012

Po loňských úspěšných „Podzimních hrátkách“ jsme se letos opět rozhodly zorganizovat oslavu podzimu tentokrát s názvem „Dýňové odpoledne“ Zvolily jsme typické datum posledního října, kdy staří Keltové slavili svátek  Samhain. Byl hranicí mezi dvěma hlavními periodami (létem a zimou), pro Kelty byl začátkem nového roku, a byl vnímán také jako doba, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Věřilo se, že se duše zesnulých v tento čas vracejí na zemský povrch, a živí mohou navštívit podsvětí.

Dnes se v Anglii a Americe slaví  v tuto noc Halloween. Do vydlabané dýně, (dříve řepy nebo brambory) vyřezávají strašidelné obličeje, které kladou na okenní římsy, aby od domu během noci Všech svatých odehnali duchy zemřelých. Proto se i převlékají do strašidelných kostýmů a dávají za domovní dveře sladkosti.

Naše oslava začala již tradičně malou pohádkou, kde se děti za pomoci skřítka Podzimníčka dozvěděli něco málo o svátku Halloween. A pak se již všichni nadšeně vrhli do vydlabávání dýní. Za chvíli vznikly opravdu nádherné výtvory.

Zároveň byla pro děti připravena tělocvična plná různých pohybových her a úkolů. Vyzkoušeli jsme si závody na nových lyžích, které se daly i spojit dohromady a lyžovat tak mohly dvě děti společně, což bylo velmi zábavné. Dále děti soutěžily ve skládání obřího puzzle a také ve zdolávání motorické dráhy s molitanovými překážkami. Za splněné úkoly dostávaly děti sladké odměny a linecké slepovánky ve tvaru zvířátek.

Na závěr jsme se všichni přesunuli ven, kde na nás již čekala lampičkami osvícená tajemná zahrada s nejrůznějšími překvapeními a s opravdovými strašidly. Děti kouzelnou bránou prolezli do říše duchů  a pokoušeli se házet strašidýlky do kruhů a pavouky a netopýry se strefovali do kouzelné sítě, která zvonila. Nakonec si za posbírané obrázky dýní vysloužili slaďoučké ovocné pendreky a barevné světelné tyčinky.

Děti i rodiče byli moc spokojeni a my se těšíme na další, tentokrát adventní setkání, které se uskuteční v prosinci.

Za o.s. JAMAMI Petra Formánková a Madla Raková

Mgr. David Joska | 02.01.2013 v 19:19

Komentáře

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé.

Vyhledávání

Rychlé kontakty

Obecní úřad
Kancelář: 494 388 130
Starosta: 777 658 203
obec@cermna-n-orl.cz
starosta@cermna-n-orl.cz

Úřední deska

Elektronická podoba úřední desky obce Čermná n. Orl.

Uživatelské menu

Pro zpřístupnění dalších možností a funkcí se prosím přihlašte.

Přihlášení Nová registrace

Statistika měření

  • Teplota:  °C
  • Vlhkost:  %
  • Rosný bod:  °C

Změřeno .

Kalendář akcí

Kalendář akcí
POÚTSTČTSONE
27 28 29 30 31 1
2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

« Předchozí měsíc srpen 2020 Další měsíc »

Užitečné odkazy