Znak obce Čermná nad Orlicí
oficiální webové stránky obce

Hlavní menu

Problematika možného znečištění vody ve vodovodu a návrh opatření

důležitá informace předsedy DSO Tichá Orlice ohledně možnosti možného znečištění vody

Jedním z hlavních úkolů provozovatele vodovodu je kromě množství dodávané vody zajistit také její nezávadnou kvalitu. Dodávaná pitná voda pochází v našem případě z podzemního zdroje a její úpravě na vodu pitnou je věnována nejvyšší možná péče. Už sám fakt, že se jedná o podzemní vodu a ne povrchovou, zaručuje vyšší bezpečnost proti možnému znečištění. Kontrola kvality se provádí v souladu s právními požadavky, resp. četnost odběrů vzorků je i vyšší. I díky rekonstrukcím úpraven vody a dalších objektů provedeným v posledních letech se daří zajistit dodávku pitné vody na vysoké úrovni.

Nicméně v poslední době se objevuje problém znečištění pitné vody z jiné strany, a to ze strany odběratelů vody. Rozšiřuje se počet vlastních zdrojů vody, které jsou využívány k částečnému zásobení nemovitostí. Proti tomu nelze nic namítat, pokud jsou ovšem dodrženy takové postupy, při nichž nemůže dojít k ohrožení kvality vody ve veřejném vodovodu. Ale tyto postupy – technické provedení rozvodu vody v nemovitosti nejsou bohužel v některých případech respektovány. Dovolím si proto připomenout, jak tuto otázku řeší zákon o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu.

§ 11

(2) Potrubí vodovodu pro veřejnou potřebu včetně jeho přípojek a na ně napojených vnitřních rozvodů nesmí být propojeno s vodovodním potrubím z jiného zdroje vody, než je vodovod pro veřejnou potřebu.

Samotné propojení cizího zdroje vody s veřejným vodovodem může být postihnuto ve správním řízení pokutou do 100 000 Kč. Např. situace, kdy mezi rozvodem vody s „vlastní vodou“ a z veřejného vodovodu je běžný uzavírací ventil, považuje se toto propojení za jeden celek a může být pro neprůkazný původ přípojného zdroje vody sankcionováno.    

Právě výše zmíněná situace vedla v nedávné době ke dvěma případům znečištění pitné vody ve veřejném vodovodu. Přes pravidelně prováděnou kontrolu sítě není snadné takový případ okamžitě zjistit, a i náprava je obtížná (a tudíž i nákladná). Náklady těchto opatření nese rovněž viník.

Doporučujeme proto využít technické řešení, které může nebezpečí kontaminace vody ve vodovodu vodou z cizího zdroje omezit, a to instalace zpětné klapky na vodovodní přípojku. Ta umožní plynulou dodávku vody do nemovitosti, ale zabrání zpětnému toku vody do veřejné vodovodní sítě. Na nových přípojkách instalaci této klapky (resp. ventilu, ve kterém je klapka již zabudována), automaticky požadujeme. Podle běžného zjištění, není bohužel v mnoha případech na starých přípojkách potřebné technické opatření, které by zabránilo kontaminaci vody realizováno.   

Z hlediska popsaných rizik a možných sankcí, upozorňujeme proto touto cestou všechny odběratele, kteří v minulosti propojili vlastní vodovodní řád s veřejnou sítí, aby nepodcenili závažnost tohoto problému a našli vhodný způsob jak tuto problematiku ve vlastní nemovitosti řešit.

Ve spolupráci s firmou AQUA a.s.                                                                  

Dobrovolný svazek obcí Tichá Orlice, Milan Maček - předseda

 

 

Mgr. David Joska | 19.08.2015 v 11:37

Komentáře

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé.

Vyhledávání

Rychlé kontakty

Obecní úřad
Kancelář: 494 388 130
Starosta: 777 658 203
obec@cermna-n-orl.cz
starosta@cermna-n-orl.cz

Úřední deska

Elektronická podoba úřední desky obce Čermná n. Orl.

Uživatelské menu

Pro zpřístupnění dalších možností a funkcí se prosím přihlašte.

Přihlášení Nová registrace

Statistika měření

  • Teplota:  °C
  • Vlhkost:  %
  • Rosný bod:  °C

Změřeno .

Kalendář akcí

Kalendář akcí
POÚTSTČTSONE
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

« Předchozí měsíc srpen 2022 Další měsíc »

Užitečné odkazy