Znak obce Čermná nad Orlicí
oficiální webové stránky obce

Hlavní menu

Změny v registraci vozidel

informace z odboru dopravy

Změny v registraci vozidel

Dne 1. 1. 2015 vstoupí v účinnost novela zák. č. 56/2001 Sb., která společně s prováděcí vyhláškou významnou měrou mění pravidla pro registraci vozidel.

Dovolujeme si uveřejnit především ty změny, které se budou bezprostředně týkat nás vlastníků a provozovatelů motorových vozidel.

 1. končí tzv. „odhlášky“ či „polopřevody“
 2. končí schvalování vozidel jednotlivě dovezených ze zemí EU, tzv. dovozy (v případě doložení technického popisu vozidla potřebného pro zápis, se bude jednat pouze o registraci)
 3. změna vlastníka nebo provozovatele vozidla mezi původním a novým se uskuteční při jedné návštěvě registračního úřadu, kde je vozidlo registrováno doposud (tedy úřad místa původního vlastníka)
 • tato změna musí být oznámena do 10 pracovních dnů od změny vlastníka nebo provozovatele
 • tabulky s registrační značkou se již nebudou měnit
 • nový vlastník - provozovatel na „svůj“ úřad již nemusí, pouze v případě, že chce oznámit na vozidle další změnu (např. zápis tažného zařízení, změnu barvy)
 • v případě registrace vozidla nebo změny provozovatele či vlastníka žádost podaná na základě plné moci, musí být tato plná moc podepsána úředně ověřeným podpisem
 • protokol o evidenční kontrole předkládaný k žádosti o zápis změny vlastníka, nesmí být starší 14 kalendářních dnů

 

 1. dochází k úpravám při vyřazení vozidla z provozu (dříve dočasné vyřazení tzv. „depozit“)
 • v případě vyřazení vozidla z provozu na dobu delší než 12 po sobě jdoucích měsíců, je vlastník tohoto vozidla povinen oznámit adresu místa, kde je vozidlo umístěno a účel jeho využití         
 • neučiní-li tak, nejen že mu hrozí pokuta ve výši až 50.000,- Kč (stejně jako u nesplnění celé řady dalších stanovených povinností), ale vozidlo navíc zanikne
 1. přechodné ustanovení zákona - za zaniklé vozidlo bude považováno i takové, které je v současnosti v tzv. „polopřevodu“ a do šesti měsíců od účinnosti zákona (tedy do 30. 6. 2015) nebude podána žádost o zápis vlastníka do registru, tedy vlastník nebo provozovatel musí dokončit převod

Pojem zánik vozidla (dříve „trvalé vyřazení“) znamená, že vozidlo ztratí technickou způsobilost k provozu na pozemních komunikacích a nebude již možné jej opětovně zaregistrovat, ani provozovat na pozemní komunikaci.

Možnost požádat o značku na přání, nebo třetí kus přidělené registrační značky (pro nosiče kol) je podle poslední změny zákona posunuta na začátek roku 2016.

Vážení spoluobčané, vzhledem k tomu, že se jedná o rozsáhlé změny, které se dotknou široké veřejnosti, jsou pracovníci registru vozidel Městského úřadu Kostelec nad Orlicí připraveni poskytnout odpovědi na Vaše případné dotazy.

 

Ing. Bc. Ivan Novák

vedoucí odboru dopravy – obecního živnostenského úřadu       

Mgr. David Joska | 09.12.2014 v 22:39

Komentáře

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé.

Vyhledávání

Rychlé kontakty

Obecní úřad
Kancelář: 494 388 130
Starosta: 777 658 203
obec@cermna-n-orl.cz
starosta@cermna-n-orl.cz

Úřední deska

Elektronická podoba úřední desky obce Čermná n. Orl.

Uživatelské menu

Pro zpřístupnění dalších možností a funkcí se prosím přihlašte.

Přihlášení Nová registrace

Statistika měření

 • Teplota:  °C
 • Vlhkost:  %
 • Rosný bod:  °C

Změřeno .

Kalendář akcí

Kalendář akcí
POÚTSTČTSONE
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8
9
10 11 12
13 14 15
16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28
29 30
1 2 3 4 5 6 7

« Předchozí měsíc červen 2019 Další měsíc »

Užitečné odkazy