Obec

Základní informace

Úvodní stránka > Obec > O obci > Základní informace

poloha.PNGObec Čermná nad Orlicí se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji po obou březích Tiché Orlice, jejíž niva je zde chráněna jako přírodní park Orlice.

Obec je rozdělena do čtyřech místních částí: Malá Čermná, Velká Čermná, Číčová a Korunka. Rozlehající se na třech katastrálních územích (Malá Čermná nad Orlicí, Velká Čermná nad Orlicí a Číčová).

K poslednímu sčítání v roce 2021 bylo v obci 406 domů a žilo zde 1.054 obyvatel. 

Obec se nachází v nadmořské výšce 261 m n. m. a zaujímá rozlohu 10,98 km2.

Další statistické údaje z veřejné databáze Českého statistického úřadu - k dispozici ZDE.

Pověřenou obcí pro obec Čermná nad Orlicí je město Týniště nad Orlicí, obcí s rozšířenou působností je město Kostelec nad Orlicí. Obec je obcí I. typu s "běžným" obecním úřadem - máme zavedenou službu Czech POINT a provádíme vidimaci a legalizace (ověřování podpisů, listin a dokumentů). 

První dochovaná písemná zmínka o obci pochází z roku 1342. Obec v dnešním uspořádání vznikla v roce 1960 sloučením dříve samostatných obcí - Malé Čermné a Velké Čermné. Od roku 1958 k Malé Čermné patří Korunka a od roku 1975 se připojila dříve samostatná Číčová. Obec tak v současnosti tvoří čtyři místní části. Protéká jí Tichá Orlice, která utváří charakteristický ráz krajiny a přírody. Kromě toho nabízí široké možnosti k rybolovu, koupání a stále více se rozvíjející vodní turistice. Turistika je zde podporována nově vzniklými cyklotrasami propojující obec s okolím. Všechny místní části navíc propojí nově vznikající čermenský okruh. Již nyní je na něm vybudován odpočinkový altán, venkovní posilovna, dětské lanové centrum a naučná stezka. V zimě okolí láká běžkaře. Celou obec obklopují borové lesy - vyhlášený ráj houbařů a sběračů borůvek. Dominantu Malé Čermné představuje památný dub.